Aktualności

JAK BEZPIECZNIE WYPOCZĄĆ NAD WODĄ

Data publikacji 21.06.2016

Upalne dni są okazją do tego aby wolny czas spędzać nad wodą, dlatego gryfińscy policjanci w trosce o najmłodszych ale również ich opiekunów sukcesywnie kontrolują plaże i dzikie kąpieliska. Tego rodzaju działania są okazją aby przekazać ważne informacje dla bezpiecznego wypoczynku.

Wypoczynek często kojarzy się z pobytem nad morzem lub jeziorami. Woda może być jednak niebezpieczna. Większość utonięć jest wynikiem kąpieli w miejscach niestrzeżonych, lekkomyślności ludzi oraz lekceważenie obowiązujących przepisów, dlatego przypominamy kilka zasad prawidłowego postępowania nad wodami. Ich  stosowanie umożliwi bezpieczne korzystanie z tej atrakcyjnej formy wypoczynku.

Najlepsze do pływania, kąpieli są miejsca odpowiednio zorganizowane i oznakowane kąpieliska strzeżone. Nie wolno się kąpać w miejscach niebezpiecznych, a zwłaszcza przy śluzach, mostach, budowlach wodnych, portach, przy zaporach, przy ujęciach wody pitnej, stawach hodowlanych, basenach przeciwpożarowych, jak również w pobliżu szlaków żeglownych oraz w wodach o silnym zanieczyszczeniu i wirach. Zawsze należy zapoznać się i przestrzegać zasad regulaminu kąpieliska, na którym się znajduje.

Zawsze trzeba stosować się do zaleceń ratowników. Pamiętać należy, że dzieci do lat 7 mogą przebywać na terenie kąpieliska, pływalni oraz korzystać z kąpieli wyłącznie pod opieką i nadzorem osób pełnoletnich. Nie wolno wchodzić do wody bezpośrednio po spożytym posiłku. Nie należy wskakiwać gwałtownie do wody rozgrzanym dłuższym opalaniem. Nie wolno również skakać (zwłaszcza na głowę) do nieznanej wody. W trakcie kąpieli nie należy krzyczeć i wzywać pomocy, jeśli faktycznie nie jest ona potrzebna. W przypadku złego samopoczucia, uczucia zimna - natychmiast trzeba wyjść z wody. Korzystając z kąpielisk nadmorskich należy unikać miejsc niebezpiecznych typu ostrogi, falochrony, bo można się tam natknąć na gwałtowny spadek dna, wsteczne prądy, powierzchnie śliskie, porośnięte wodorostami lub pokryte ostrymi małżami.

Zatem wyliczając zasady bezpiecznej kąpieli pamiętaj:

 

  1. Pływaj tylko w miejscach strzeżonych czyli tam, gdzie jest ratownik WOPR.
  2. Przestrzegaj regulaminu kąpieliska, na którym przebywasz. Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika.
  3. Nie pływaj w czasie burzy, mgły oraz gdy wieje porywisty wiatr.
  4. Nie pływaj w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania wody lub zimne prądy. Pływaj w miejscach dobrze znanych.
  5. Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki "na główkę".
  6. Nie baw się w podtapianie innych osób korzystających z wody oraz spychanie do wody z pomostów i materacy.
  7. Pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak i nadmuchiwane koło.
  8. Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu.
  9. Kąpiąc się na kąpieliskach zwracaj uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował pomocy. Jeżeli będziesz w stanie mu pomóc to uczyń to, ale w granicach swoich możliwości. Jeżeli nie będziesz się czuł na siłach, to zawiadom inne osoby.
  10. Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich. Jeżeli chcesz wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyń asekurowany przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby. Na głowie powinieneś mieć założony czepek, abyś był widoczny dla innych w wodzie. Możesz do tego celu użyć bojki na szelkach.
  11. Nie wypływaj za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.

Policjanci przypominają, że lekkomyślność może doprowadzić do tragedii, a zachowanie podstawowych zasad kąpieli zapewni nam nie tylko bezpieczeństwo ale też przyjemność.

oficer prasowy

asp.sztab.Bogumił Prostak

 

Powrót na górę strony